Euro Truck Simulator 2: Recenzja
Silnik pracuje na najwyższych obrotach. Ciężarówka pędzi po autostradzie ponad 90 km/h. Trasa jest naprawdę długa, ma ponad 1500 km. Opis szarej rzeczywistości kierowcy tira, czy pomysł na wciągającą i świetną grę?Od wielu lat w sferze symulatorów ciężarówek dominuje seria 18 Wheels of Steal, produkcji czeskiego studia SCS Software. Do tej pory ukazało się osiem części gry pod patronatem tego studia, począwszy od roku 2002. Fabularnie, akcja wszystkich części toczy się w Ameryce Pn, a dokładnie w USA, Kanadzie, oraz Meksyku (w zależności od części). Zadaniem gracza jest stworzenie i rozbudowa firmy spedycyjnej, która ma generować jak największe zyski. Dodatkowo gracz sam rozwozi część towarów po różnych krajach. W 2008 roku pojawiła się nowa gra, również tego samego studia- Euro Truck Simulator. Zmieniono przede wszystkim lokalizację na Europę. Gracz miał możliwość podróżowania po niemal całej Europie Środkowo Zachodniej, nie wyłączając Polski (a konkretnie trzech miast: Szczecina, Poznania i Wrocławia). Grę w Polsce wydała firma TopWare Interactive- wydawca osławionych symulatorów Emergency, oraz mniej osławionej produkcji Polanie. Sukces gry umotywował Czechów do stworzenia ulepszonej gry, stanowiącej kontynuację "jedynki". Tym sposobem dnia 19 października 2012 na polskim rynku ukazała się druga część gry w języku polskim i śląskim. Przed Wami Euro Truck Simulator 2
Gamepley z gry tutaj
Rozgrywka
Początkowo dostępne lokacje w grze (bez Wielkiej Brytanii) |
Po zarobieniu odpowiedniej sumy i kupnie ciężarówki możemy wybrać lokalizację naszego garażu w jednym z 67 dostępnych miast europejskich i zacząć zarabiać pieniądze na firmę. Za niewielką opłatą agencje pracy oferują nam pomoc w znalezieniu pracowników do naszej firmy. Możemy również tuningować ciężarówki i ozdabiać je. Lepszy silnik przydaje się wówczas gdy trzeba pokonać stromy podjazd z ciężką przyczepą.
Zdobywając kolejne poziomy doświadczenia, odblokowujemy elementy do tuningu wizualnego i mechanicznego ciężarówek. Po zdobyciu kolejnego poziomu, gracz otrzymuje jeden punkt do dyspozycji. Może on być przeznaczony na poprawę umiejętności w danej dziedzinie. Należą do nich: ekologiczna jazda, szkolenie z zakresu niebezpiecznych materiałów do transportu, delikatnych i wartościowych towarów, czy też dopuszczalnej długości trasy przewozu. Kolejne poziomy, dają nam możliwość zatrudniania kierowców, o większych umiejętnościach. Do dyspozycji mamy GPS, połączony z wskaźnikiem uszkodzeń i wiadomościami dotyczącymi danego zlecenia.
Realizm i otoczenie
Gra posiada realistyczny model jazdy . Manewrowanie ciężarówką jadącą około 100 km/h z wysoko gabarytowym ładunkiem jest mocno utrudnione, a w konsekwencji niebezpieczne. Osoby z ciężką nogą powinny uważać, gdyż nadmierna prędkość, powoduje tu zbieranie większej ilości mandatów za stłuczki i uszkodzenia naczepy, oraz przyczepy. Tyczy się to szczególnie wąskich przejazdów i stromych zjazdów. Nie zmienia to faktu, że gra posiada poważny błąd, który znacząco utrudnia rozgrywkę. Mianowicie, samochody graczy komputerowych uwielbiają nie płynna jazdę. Po drodze krajowej potrafią jeździć nie całe 60 km/h skutecznie blokując ruch i tworząc korek. Nie obce im jest gwałtowne hamowanie i nie utrzymywanie bezpiecznych odstępów, co czasami zamienia przyjemną jazdę, w dramatyczną walkę o przetrwanie na drodze. Inni kierowcy zachowują się też agresywnie. Powodowanie kolizji na drodze lub rozpychanie się na rondzie, to tylko przykłady.Screen z gry |
Pojazd ulega zniszczeniom podczas wypadku, ale tyko wirtualnym. Pokazuje to procentowy wskaźnik zniszczeń na GPS. Nie zobaczymy tu efektownego "gięcia blachy", choć dachowania wyglądają równie spektakularnie. W każdej chwili można wezwać pomoc drogową, gdyż jazda uszkodzonym ciągnikiem może przynieść więcej strat niż pożytku. Pomoc wzywa się również, w wypadku skończenia się paliwa w trakcie jazdy. Naprawianie pojazdu jest dość drogie, dlatego bezkolizyjna jazda jest opłacalna.
Kodeks drogowy obowiązuje na terenie całej Europy. Niedopuszczalna i karana jest jazda pod prąd, ignorowanie sygnalizacji, przekraczanie prędkości (fotoradarami najbardziej usłana jest Wielka Brytania) i powodowanie kolizji.
Grafika i odwzorowanie
Odwiedzając różne miasta europejskie, można dojść do wniosku, że wyglądają tak samo. Inne jest tylko rozmieszczenie budynków i skrzyżowań, oraz drogi dojazdowe do nich. Na pochwałę zasługuje krajobraz, który stara się przedstawić charakterystyczne punkty danego miasta. Tak więc w Szczecinie znajduje się port, wraz ze starym miastem. Niestety można je oglądać tylko z daleka. Kolejnym mocną stroną gry, jest odwzorowanie infrastruktury drogowej w wybranych państwach UE. Słupki drogowe, znaki, sygnalizacje świetlne, zapory na przejazdach kolejowych i oznakowanie poziome są identyczne jak w rzeczywistości. Dodaje to grze autentyczności, która w symulatorach jest bardzo ważna. Przewijają się stacje benzynowe, których nazwy zostały zmienione. Krajobraz nie nudzi, ponieważ ciągle się zmienia. Mijamy więc obwodnice wielkich miast, tereny agrarne, wielkie elektrownie wiatrowe i ogromne mosty na rzekach. Naprawdę jest co oglądać.Zmianie ulegają warunki atmosferyczne. Warunki są dynamiczne i w trakcie jazdy może nas zaskoczyć deszcz, mgła i burza. Brakuje tylko śniegu, który jest dostępny za pomocą modyfikacji. Pogoda wpływa tu na drogę hamowania i na widoczność.
Dojazd do bramek z opłatami na autostradzie |
Graficznie gra prezentuje się powyżej średniej i zachęca do sięgnięcia po tę produkcję. Dostępne są tu ustawienia graficzne na poziomie zaawansowanym. Możemy wybierać poziom zaawansowania wyświetlanych na ekranie detali. Bardzo dobrze wygląda wnętrza ciężarówek, który są dopieszczone i posiadają wiele elementów. Jest w nich wyświetlacz wielofunkcyjny, perfekcyjnie odwzorowane zegary i eleganckie wnętrza, włączając tapicerkę (szczególnie w wersji exclusive). Są tam też kontrolki ostrzegające przed groźnymi usterkami i niezwykle przydatne lusterka.
Audio, kontrolery i podsumowanie.
Najważniejszym aspektem, biorąc pod uwagę udźwiękowienie jest dostęp do radia. Domyślnie znajdziemy tam wiele stacji, ale wszystkie są obcojęzyczne. Pobierając player wybranego przez siebie radia można je wrzucić do odtwarzacza i słuchać swojego ulubionego podczas jazdy. Nie zapomniano o odtwarzaczu MP3. Natomiast strona audio otoczenia wypada w teście dobrze. Silnik brzmi wiarygodnie, podobnie jak zmiana biegu i dźwięk hamowania silnikiem.Posiadaczy kierownic z force feedback i innych zabawek przeznaczonych do kierowania pojazdami ucieszy fakt, że można ich używać w tej grze. Ułatwiają one manewrowanie w stosunku do nieco topornej klawiatury.
Produkcję nabyłem w "ciemno". Nie spodziewałem się po niej wiele, a już na pewno tego, że prezentuje lepszy poziom niż gry z serii 18 WoS, w które też grywałem. Biorąc pod uwagę wszystkie pozytywne punkty wymienione w tej recenzji, mogę polecić ją wszystkim miłośnikom symulatorów ciężarówek, oraz zagorzałym fanom serii WoS. Każdy kto lubi prowadzić wirtualne pojazdy znajdzie tu coś dla siebie
KonradPlayer
Ocena:
Video: 8.5/10Grywalność: 9/10
Audio: 8/10
Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisany wpis. Czekam na wiele więcej
OdpowiedzUsuń